بسم الله الرحمن الرحیم
گزیده ها

خطيب جمعه اراك: مقابله با چالش هاي اجتماعي منوط به تعهدي همه جانبه است

تاریخ انتشار 17 تیر 1396 / نسخه چاپی این مطلب / نمایش خبر 1125

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه اراک عنوان کرد: مواد مخدر یک نگرانی جدی در کشور و مقام معظم رهبری تاکیدات بسیاری در مسائل اجتماعی دارند که یکی از مسائل مهم اجتماعی ما اعتیاد است که شامل مواد مخدر سنتی و صنعتی می شود.
وی افزود: اساس برنامه های مواد مخدر غربی برنامه ای استعماری و برای بی هویت کردن جوانان و کشور ماست.و این درحالی است که 200 هزار هکتار از اراضی افعانستان به کشت مواد مخدر اختصاص دارد.
نماینده ولی فقیه دراستان مرکزی گفت: منابع کشور را نباید از دست داد و درمان اعتیاد، پیشگیری از آن است و باید در مقابله با اعتیاد و مشروبات الکلی قاطعانه رفتار کرد.
وی تصریح کرد: مواد مخدر، فضای مجازی، طلاق و ناهنجاری های اجتماعی در صدر مشکلات اجتماعی کشور قرار دارد و با حذف این چالش ها 70 درصد از چالش های اجتماعی کشور کاهش می یابد.
آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: مقابله با این آسیب ها هزینه های بسیاری را به کشور تحمیل می کند در صورتی که با نبود این مشکلات می توان منابع مالی بیشتری را صرف سلامت، مسکن و رفاه جامعه کرد.
وی اظهار کرد: بزرگترین آرمان انقلاب و کشور، غیرت، اخلاق و فرزندان سالم است که به عنوان یک اصل خون های بسیاری برای پاسداری از آن تقدیم شده است.
امام جمعه اراک گفت: برای تحقق آرمان های انقلاب باید با اعتیاد که برنامه های غرب است، مقابله کرد.
وی تصریح کرد: با توجه گرمای شدید باید در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد و در آبیاری کشاورزی از روش های نوین و آبیاری قطره ای استفاده کرد تا بتوان منابع آب را مدیریت و از هدف رفت آن جلوگیری کر.
آیت الله دری نجف آبادی افزود: بزرگترین بنیاد دینی و اسلامی ما بنیاد خانواده است که ریشه های زندگی و خانواده موفق در دین مبین اسلام مورد توجه قرار گرفته است.
امام جمعه اراک افزود: آفرینش زن و مرد یکی از معجزات خداوند است که با تدبیر و حکمت مرد و زن را جفت یکدیگر قرار داده است اما غرب برخلاف بر این قداست و تدبیر عمل می کند که جز نحسی چیزی در پی ندارد.
آیت الله دری نجف آبادی تاکید کرد: غیرت دینی قابل معامله نیست و پای اخلاق و ناموس و غیرت دینی ایستاده ایم و اینجا امر آتش به اختیار معنا پیدا می کند، خانواده مشعل پرفروغ و ارث خداوند و انبیای الهی است و باید حافظ قداست بنای خانواده بود.
سالگرد شهادت عموی پیامبر اسلام، ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی و آیت الله بروجردی، روز فرهنگ پهلوانی، ادبیات کودک و نوجوان، کودتای نوژه از دیگر موارد مورد اشاره خطیب جمعه اراک بود.
به گزارش ایرنا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه اراک در سخنانی گفت: در این دولت شاهد افزایش 15 درصدی کشف انواع مواد مخدر به میزان 2 هزار و 452 تن نسبت به مدت مشابه در دولت دهم بوده ایم و رشد 18 برابری در کشف مواد شیمیایی پیش ساز موثر در تولید مواد محرک شیشه و هروئین در کشور حاصل شده است.
نبی الله شاه محمدی افزود: با دستگیری یک میلیون و 360 هزار نفر رشد 38 درصدی تعداد متهمان جرائم مواد مخدر در کشور به ثبت رسیده است.
وی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی و پیشگیری بیش از 11 میلیون خانواده، حدود سه میلیون نفر از دانش آموزان و دانشجویان کشور در سال و بیش از چهارمیلیون نفر از شاغلین محیط های کاری تحت پوشش آموزش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته اند.
شاه محمدی بیان کرد: در حوزه درمان طی چهار سال اخیر، افزایش 55 درصدی مراکز مجاز کاهش آسیب و درمان، تقویت و تجهیز 18 مرکز در سطح استان ها برای ساماندهی معتادان متجاهر و پر خطر و پذیرش بیش از 86 هزار نفر از آنان در کشور به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به تلاش های موفق در حوزه صیانت و حمایت اجتماعی و توسعه مشارکت های مردمی، گفت: در طول حیات دولت یازدهم، رشد 96 درصدی شکل گیری سازمان های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر حاصل شده به گونه ای که دو هزار 365 سازمان مردم نهاد در عرصه درمان کاهش آسیب، مباحث فرهنگی، پیشگیری و توانمندسازی و اشتغال معتادان بهبود یافته در سطح استان های کشور فعال شدند.
شاه محمدی تاکید کرد: باید زمینه لازم برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش 25 درصدی اعتیاد در برنامه ششم توسعه کشور تا سال 1400 در سطح استان فراهم شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت: در سال 95 بیش از 12 جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با 78 مصوبه در استان مرکزی برگزار شد که 98 درصد مصوبات اجرایی شده است.
نماز عبادی سیاسی جمعه در 33 نقطه از استان مرکزی برگزار می شود.